Aktuální interaktivní povídky:
Báječné dny - Raphael Montes

12. července 2017 v 20:54 | misa660 |  Recenze
Název: Báječné dny (Perfect Days)
Žánr: Literatura světová, Romány, Thrillery
Autor: Raphael Montes
Překlad: Markéta Polochová
Autor obálky: Milan Sládek
Nakladatelství: XYZ
Rok vydání: 2017
Počet stran: 328
Anotace:


Student medicíny unese dívku svých snů a vydá se s ní na neobvyklou odyseu napříč Brazílií.

Teo Avelar je samotář. Žije se svou paraplegickou matkou a svým psem v Riu de Janeiru, nemá mnoho přátel, většinou rozmlouvá jen s mrtvolami ve fakultní laboratoři. Dokud nepotká Clarice. Spontánní, exotickou, ambiciózní studentku, která sní o tom, že bude psát filmové scénáře. Jeden má zrovna rozpracovaný: "Báječné dny" o třech kamarádkách, které vyrazí na road trip po Brazílii, aby našly lásku. Teo začne Clarice stalkovat, až ji jednoho dne unese odhodlán podniknout s ní cestu podle jejího scénáře.
Temný, napětím překypující psychologický thriller o projížďce na sedadle spolujezdce, z níž vám bude běhat mráz po zádech


***
Teo, 22-ti letý muž, se zdá být na první pohled jako pohodový muž. Stará se o svojí matku na vozíku a o zlatého retrívra. Studuje medicínu, kde poprvé vypozorujeme jeho zvláštní chování. Při pitvě seschlé stařeny se dozvídáme, že jí pojmenoval Gertruda a považuje ji za přítelkyni, kterých ve skutečnosti moc nemá, protože je samotářský. Naopak Clarice je sebevědomá holka milující večírky, alkohol, cigarety a svoje přátelé. Příběh s Clarice, která je o 2 roky starší, začíná na barbecue party, kde se poprvé setkávají. Clarice ho na rozloučenou políbí a tím všechno ještě prohloubí. Teo se do Clarice hned zamiluje a věří, že se z nich stane dokonalý pár. Jenže Clarice všechno vidí jinak a když jí Teo začne přímo stalkovat, už ho nechce nikdy vidět. A tak jí Teo unese a snaží se jí ukázat, jak je skvělý muž. Clarice však nesouhlasí a chce domů. Zezačátku jí musí dávat sedativa, aby se uklidnila. Teo dokonce poprvé navštěvuje sexshop, aby pořídil pouta a roubík. Když Clarice zjistí, že to nejde po zlém, zkusí s ním hrát jeho hru. A jak to všechno dopadne? To vydrží jen ti, kteří mají pevné nervy a nedělá se jim špatně z krve.

***

Můj názor:

Obálka: Jednoduchá, ale naprosto výstižná. Kufr je hlavním předmětem celé knihy - cestování a také přeprava Clarice.

Téma: Psychopat, který pronásleduje dívku a následně se do ní "zamiluje," ale ona jeho lásku neopětuje, a tak jí unáší, aby s ní vybudoval šťastný vztah? To bychom neměli brát na lehkou váhu a uvědomit si, že se to může stát každému z nás v reálném světě.

Autor: Raphael Montes, brazilský spisovatel a právník, je díky jeho debutu Perfect Days přirovnáván k S. Kingovi.

Autorův styl: Er-forma, jednoduchý, žádné zbytečně zdlouhavé popisy, velmi čtivé. Čtenář se dozvídá úplně vše, a to zdvojnásobuje jeho názory a pocity. Všechny pasáže velmi dobře napsané, někdy až úplně do naprostých detailů.

Čtivost: Rychlé a jednoduché, krátké kapitoly.

Zajímavost: Našla jsem pouze jedinou vsuvku - psaný scénář Báječné dny od Clarice, který si v jedné kapitole Teo čte a podle něj pak podniká cestu s Clarice.

Čtenáři: Těm, kterým nevadí násilí a thrillery. Psychicky náročná kniha. Rozhodně není vhodná pro slabé povahy a psychicky narušené jedince.

Moje hodnocení: Knihu jsem si vzala do ruky, protože: upoutala mě obálka, anotace, žánr (psychothriller) a podobnost s mým docela oblíbeným spisovatelem S. Kingem. Udělala jsem správně? Rozhodně ano! Kniha mě pohltila hned na začátku a nechtěla jsem přestat číst. Knížku jsem přečetla asi za 7 hodin. Pro mě se jedná o naprosto strhující příběh s překvapivým koncem. Zvrácený Teo mě nenechal ani chvíli klidnou a do role Clarice jsem se radši ani nechtěla vžívat. Každopádně se mi moc líbilo, jak autor Tea vykreslil - naprostý psychopat, který si myslí, že dělá Clarice šťastnou. Bylo mi jí tak líto a Tea bych šla nejradši zabít, kdyby byl skutečný (bohužel je na světě ve skutečnosti asi hodně Teů). Rozhodně to nemůžu doporučit všem čtenářům, protože i na mě (holku, která má ráda psychothrillery) to bylo dost silné kafe. V několika pasážích najdeme nejen psychické týrání, nýbrž i fyzické. O násilí určitě není nouze. Některé odstavce jsem musela i trošku přeskočit, protože jsem na to prostě neměla žaludek. Závěr ve mně vyvolal spoustu pocitů, a ještě dlouho o tom budu přemýšlet. Což je u mě známkou toho, že dílo je opravdu kvalitní. Za mě rozhodně 5 hvězdiček z 5, jeden z nejlepších thrillerů!


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 dinosaurss dinosaurss | Web | 13. července 2017 v 0:17 | Reagovat

Páni, tak to hodně upoutalo moji pozornost..

Už jen fakt, že Teo rozmlouvá s mrtvolami ve fakultní laboratoři a že seschlou stařenku pojmenoval Getrurda z něj nečiní zrovna obvyklého/normálního jedince.. :-| ..Dokážu si představit, jak jej autor mohl vybarvit - jakožto zvráceného psychopata.. ???  ???

Obálka se mi taktéž líbí, rozhodně vystihuje to cestování.

Mám rád krátké kapitoly, takže to je pro mě velké plus.

Myslím, že knihu v co nejbližší době vyhledám, snad se ji ale nebudu bát posléze přečíst, když se jedná o dost silné kafe. :-D

Co mě ale nejvíce zaujalo je fakt, že je na knize napsáno: "Stejně napínavé jako filmy Alfreda Hitchcocka a horory Stephena Kinga", což podle mě z knihy dělá o to zajímavější a napínavější počtení.. :-?

2 misa660 misa660 | Web | 13. července 2017 v 9:15 | Reagovat

Přesně tak :) Dej kdyžtak potom vědět, jak se ti to líbilo :D

3 *Mushroom* *Mushroom* | Web | 13. července 2017 v 11:02 | Reagovat

Tak to zní naprosto skvěle! :-)

4 012Teri 012Teri | E-mail | Web | 14. července 2017 v 13:23 | Reagovat

Moc hezká recenze
Ps. wow ten desing je krásný :3

5 Elis Elis | Web | 14. července 2017 v 17:10 | Reagovat

Zní to moc pěkně, každopádně určitě užitečná recenze :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama