Aktuální interaktivní povídky:
Nahlížení - Dana Zahoříková

9. července 2017 v 20:19 | misa660 |  Knihy
Název: Nahlížení - Podivný začátek
Žánr: Sci-fi, Fantasy, Pro děti a mládež
Autor: Dana Zahoříková
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2016
Počet stran: 280
Anotace:


Napínavý příběh o dívce Meg, které Osud určí, že bude nahlížečkou. Vydává se na cestu do domu svého učitele a rádce, pana Plumberblicka. V novém světě se učí čtení myšlenek, ale brzy se dozví, že patří mezi ty vyvolené nahlížeče, kteří dokážou číst myšlenky mrtvých. A to zrovna v době, kdy se svět nahlížečů začíná otřásat v základech!

"Meg se na to musela posadit. Ale dávalo to smysl. Všechno to teď dávalo smysl. Všechno do sebe zapadalo. Ty hlasy, co slyšela jen ona a nikdo jiný, které se objevily, až když viděla svoji první mrtvolu. To, že neslyšela myšlenky ostatních, i když byla nahlížečkou. I ty podivné řeči, že ani smrt nedokáže umlčet všechno. Všechno to nyní dávalo dokonalý smysl. "Jsem nahlížečkou, co slyší poslední myšlenky mrtvých!"

Další vražda na sebe nenechá dlouho čekat a Meg musí využít svůj talent při pátrání po vrahovi, který začne likvidovat nahlížeče… A aby toho nebylo málo, musí ještě bojovat o svého přítele Garetha. Velký výroční ples Slepence je za dveřmi… Podaří se Meg odhalit vraha mezi stovkami hostů?

Úchvatný a strhující příběh, který tě zavede do zcela nového světa čtení myšlenek a vyšetřování zločinu***
Děj začíná ve škole, kde se seznamujeme s šestnáctiletou sympatickou hlavní hrdinkou Meg Bellovou, jež netrpělivě čeká na svojí novou práci, kterou jí vybírá sám osud. Když jí paní ředitelka oznámí, že bude Nahlížečkou, není z toho příliš nadšená. Nahlížeči potřebují zvláštní talent - čtení myšlenek, aby mohli vykonávat tajné zaměstnání. Meg začíná žít u svého učitele, tajuplného pana Plumberlicka. Při jejím prvním příchodu se musí vypořádat s komorníkem Clarencem, který nechce nikoho pustit dovnitř. Je škodolibý, ale vlastně si ho nakonec oblíbíte. Meg však není jedinou žačkou pana Plumberlicka, přidává se k ní i nafoukaná Clarissa Swiftonová z vyšší společnosti, se kterou se téměř nesnáší. Meg se seznamuje i s poblázněnou kuchařkou, která po celou dobu hledá své ztracené lžičky. Meg se spřátelí s Garethem.

Uplyne pár týdnů a Meg má pocit, že žádnou nahlížečkou nebude. Stále nedokáže číst myšlenky až do doby, kdy se stane první vražda. Zavražděným je jeden z vrchních nahlížečů a najednou něco zaslechne - umí číst myšlenky mrtvých, což u nahlížečů není až příliš obvyklé. Dochází k dalším vraždám a Meg se snaží odhalit vraha.

***
Můj názor:

Obálka: Pěkná grafika, ale ten obličej by podle mého názoru mohl být přeci jen o něco menší.

Téma: Kniha se zabývá hlavně vraždami, se kterými pomáhají nezkušené Nahlížečky a o jejich nadání se dozvídáme jen letmo, což je škoda.

Autor: Dana Zahoříková, česká spisovatelka, která pracuje v knihovně. Nahlížení je její zatím jediná kniha a jak si můžeme všimnout podtitulu, nejspíš bude mít pokračování.

Autorčin styl: Er-forma, jednoduchý. Nemusíte se bát žádných dlouhých pasáží a zbytečného popisování.
Čtivost: Bez přemýšlení, lehké, oddechové. Děj rychle plyne.

Zajímavost: Nadpisy kapitol. Musím říci, že tuto zajímavost musím zkritizovat. Jeden název, jeden děj. Přečtete si nadpis a už téměř víte, co se v následující kapitole stane. Hlavně si nečtěte obsah, jinak si podle mého můžete zkazit celý zážitek (ještě, že ten obsah většinou nečtu). Dále mě hned zezačátku zarazila anglická jména, že jsem se musela podívat, jestli opravdu čtu knížku od české autorky. Asi bych spíše nechala česká jména, když i názvy smyšleného světa tvořila z češtiny (Slepenec, Sešlápnutá ulice,…).

Čtenáři: Pro nenáročné mladší čtenářky, které hledají oddechovku.

Moje hodnocení: Knihu jsem si vyhledala přes databázi knih, protože měla podobné téma, jako nějaká jiná knížka. Ale nevím, zda jsem udělala dobře. Většinou si nevybírám od českých autorů, protože mě nikdy příliš nenadchnou. Tím rozhodně neshazuji náš národ, ale mám to tak bohužel i s filmem nebo seriálem. Nicméně musím říct, že se mé pravidlo opět potvrdilo. Kniha Nahlížení není špatná, ale mě prostě jednoduše nenadchla. Líbilo se mi téma čtení myšlenek, detektivní zápletka se také povedla (ani jsem bohužel neuhádla vraha), ale do děje mě vtáhla až poslední část. Nesmím zapomenout na některé vtipné pasáže, ve kterých autorka užívala opravdu podivně vtipných spojení, u kterých jsem se i upřímně usmála. S tím souvisí i dokonalost češtiny, se kterou spisovatelka uměla dobře pracovat. Knížku jsem četla jen po ránu a občas odpoledne asi 3 dny.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kelly1455 Kelly1455 | Web | 10. července 2017 v 11:08 | Reagovat

Recenzia pekná, škoda že o nebolo ono

2 vivienne vivienne | Web | 10. července 2017 v 12:30 | Reagovat

pěkná recenze

3 NaTyy NaTyy | Web | 10. července 2017 v 17:08 | Reagovat

Prosím o přečtení a vyjádření se k tomuto článku: http://n-kone.blog.cz/1707/srdcove-dame-odzvonilo-aneb-na-scenu-prichazi-janin-denik .. děkuji :-)

4 Dulce Nika Dulce Nika | Web | 10. července 2017 v 19:36 | Reagovat

vyzerá zaujímavo :-)

5 dinosaurss dinosaurss | Web | 10. července 2017 v 23:37 | Reagovat

Recenze se moc povedla. Kniha vypadá na zajímavou oddechovku. :-)

6 misa660 misa660 | Web | 10. července 2017 v 23:45 | Reagovat

Všem moc děkuji :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama