Aktuální interaktivní povídky:
Nevítaní -Sophie Jordanová

8. července 2017 v 11:35 | misa660 |  KnihyNázev: Nevítaní (Uninvited)
Žánr: Romány, Fantasy, Dívčí romány
Autor: Sophie Jordanová
Překlad: Pavla Kubešová
Autor obálky: Michael Frost
Nakladatelství: Cooboo
Rok vydání: 2014
Počet stran: 320
Série: Nevítaní
Díl: 1.


Anotace:


Genetická informace nikdy nelže. Pokud se v ní píše, že jsi vrah, jednou se jím určitě staneš. Je rok 2021 a ve Spojených státech amerických se několikanásobně zvýšil počet vražd. Čím dál tím více lidí má totiž tzv. HTS syndrom - jejich DNA obsahuje vraždicí gen. Davy je téměř dokonalá studentka prestižní střední školy, je krásná, chodí s úžasným klukem a je velmi talentovanou hudebnicí. Ale jednoho dne se celý její perfektní život sesype jako domeček z karet. Do jejího domu dorazí zástupci vlády a řeknou jí, že je nositelkou, tedy že je HTS pozitivní. Vlastní rodiče se jí začnou bát, přestože nikdy nikomu neublížila, vyhodí ji ze školy a ztratí všechno, co měla, o co se snažila, svou budoucnost. Nositelů přibývá a svět, jak ho známe, se mění. Nikdo už se necítí v bezpečí. Lidi s HTS se začnou zavírat do internačních táborů. Davy má ale nakonec štěstí. Ocitne se ve speciálním výcvikovém táboře. Pokud se to dá považovat za štěstí - co z ní bude, když výcvik přežije? Vraždící monstrum? A dokáže se ubránit vlastním genům, nebo se stane vražedkyní?***
Davy, hlavní hrdinka románu, je dívka, která může lézt spoustu čtenářům tak trochu na nervy. Má všechno, kam patří rodina, a i kluk Zac, kterého by chtěly všechny holky. Je talentovaná, protože umí hrát snad na všechny hudební nástroje a k tomu ještě zpívá. Co by se asi mohlo tak stát? Úplně všechno. Stačí vteřina a může se vám zhroutit celý život. A tak se stalo i Davy. Její DNA obsahuje vraždící gen a najednou všechno ztrácí. Přátelé s ní nechtějí mít nic společného, její přítel se chová podobně. Udělají jí věci, které by od nich nikdy nečekala. Jediná rodina jí zůstává oporou. Její vysněná budoucnost na Juilliardu končí, kdo ví, jestli najde nějakou práci. A tak se Davy dostává mezi ostatní nositele genů a jedině tam si může najít nové přátelé. Stále si namlouvá, že mezi ně nepatří, že nemá žádné vraždící sklony. Ale i tak musí poslouchat nové zařízení a chodit do nové školy v kleci. V jejím novém životě se objevuje především Sean a Gil. Sean je typ kluka, kterému nedělá problémy se s někým poprat, ale na druhou stranu se snaží Davy chránit. Možná to přeroste i v něco víc. Jeho vraždící gen objevili už v dětství, které nebylo příliš šťastné, protože je sirotek. Na krku má vytetované velké písmeno H, které označuje nositele, jenž něco provedl. I Davy si tím nakonec projde. Gil je naopak mladík, který umí dobře s počítačem a pracuje v obchodě u své matky.
Najednou se však stane krveprolití, které způsobí nositelé a vláda zpřísňuje pravidla. Všichni nositelé jsou zavírány do společných táborů. Davy, Sean i Gil mají ale "štěstí" a společně se dostávají do výcvikového tábora, kde se učí ovládat svůj gen. Prožívají peklo, jak fyzické, tak i psychické. Byli vybráni z určitého důvodu. Davy díky svému hudebnímu nadání. Obyčejní nositelé skončili v táboře. Snaží se s tím poprat svým vlastním způsobem.

Můj názor:

Obálka: Velmi povedená, určitě přispěla k tomu, že jsem si knížku otevřela.

Téma: Neobvyklé, zajímavé, vážné.

Autor: Sophie Jordanová, americká spisovatelka, která se proslavila sériíí Drakie (bohužel jsem nečetla) ve fantasy žánru.

Autorčin styl: Přítomný čas v ich formě. Důraz na pocity hlavní hrdinky, vztahy mezi postavami (najdeme tu i lehkou romantiku). Menší důraz na samotnou akci (to až spíše ke konci).

Čtivost: Jednoduché, lehké, rychlé. Krátké kapitoly s dlouhými dialogy. Nenarazila jsem na žádné dlouhé a složité pasáže a děj má rychlý spád, i když první polovina knihy je takové seznamování a nic velkého se neděje.

Zajímavost: Vsuvky mezi kapitolami (zprávy z televize, sms, emaily,…)

Čtenáři: Spíš pro mladší čtenářky, které neočekávají něco velkého. Nenáročné čtení.

Moje hodnocení: Knihu jsem přečetla jedním dechem během dne. Mně osobně se prostě líbila a těším se, až si přečtu 2.díl Nespoutaní. Závěr Nevítaní zůstal otevřený, ale zároveň by to mohl být úplný konec (naštěstí není!). Líbilo se mi, jak se hlavní hrdinka vyvíjí a přistupuje k nynější situaci. S postavami jsem byla spokojená. Pár jedinců se jeví jako blbečci, ale jsou tam i milé postavy, které si oblíbíte. Například Sean se mi moc líbil, protože jsem zprvu nevěděla, kdo je zač. Ale už mi bylo jasné, i kdyby to byl bad boy, tak na něm něco prostě je.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Elis Elis | Web | 9. července 2017 v 15:46 | Reagovat

Nečetla jsem, ale kniha vypadá vážně zajímavě :-)

2 dinosaurss dinosaurss | Web | 9. července 2017 v 17:56 | Reagovat

Anotace vypadá velmi dobře, hned mě to zaujalo. Také se mi líbí ty přidané vsuvky mezi kapitolami. 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama